Konverentsid

2006. aasta kevadel toimus esimene Paduvere Talumuuseumi Seltsi vabaõhukonverents, mille teemaks oli „Eesti küla eilses ja tänases päevas“. Konverentsi korraldamise ideeks oli tuua ühel päeval Paduvere talumuuseumi õuele üle Eesti tuntud arvamusliidrid ja kõnelejad ning pakkuda publikule põneval teemal ettekandeid.

Lisaks tuumakatele esinejatele soovis korraldaja pakkuda konverentsi külastajatele ka ühe huvitava muusikalise esineja. Ettevõtmise suurimad toetajad olid läbi aastate Jõgeva vald ja Eesti Kultuurkapital. Siinkohal tuleb märkida, et oluline oli just kohaliku omavalitsuse toetus, sest mitmel aastal saadi ideid ja julgustust uue konverentsi korraldamiseks just vallavalitsuselt.

Seitse esimest konverentsi toimusidki vabas õhus muuseumi õuel. Üldjuhul ilm soosis konverentsi korraldamist, välja arvatud 4. juunil 2009 toimunud IV konverentsil, mil sadas lakkamatut vihma ja sooja oli 7 kraadi. Ja 6. juunil 2014 toimus konverentsi teine pool lakkamatus äikesevihmas.

Konverentsid leidsid inimeste poolt sooja vastuvõtu ning aastatega kujunes välja võrdlemisi kindel ja stabiilne kuulajaskond. Huvilisi sõitis kohale ka väljastpoolt maakonda. Kõikide konverentside ettekanded on ka salvestatud ja need asuvad muuseumi arhiivis.

Lisaks tavapärastele, kord aastas toimunud konverentsidele, korraldas selts ka ühe mälestuskonverentsi.

4. novembril 2010 toimus Jõgeva kultuurikeskuses mälestuskonverents „Valdur Rajalo 100“, millega meenutati 100 aasta möödumist kohaliku legendaarse jalgpalli- ja jäähokitegelase sünnist. Sel puhul andis selts välja raamatu „Rajalo Etsi armastused“ ja pärast konverentsi avati Jõgeval Suur tänav 21 maja seinal Valdur Rajalo mälestustahvel.

 

Viimaseks jäi 2018. aastal toimunud konverents, kuna kohalikul omavalitsusel Jõgeva vallal kadus huvi konverentside toetamiseks. 

I “Eesti küla eilses ja tänases päevas”

Reedel, 2. juunil 2006, Paduvere talumuuseumi õuel

Esinejad:

Tiit Lääne – “Paduvere, üks küla paljudest”

Hillar Palamets – “Eesti küla olme ja urbaniseerumise algus”

Ants Paju – “Lapsesilmadega Eesti külast Siberisse”

Arvo Junti – “Eesti külast pealinnast vaadatuna”

Eino Veskis – “Küla ajaloo uurimisest Nõukogude ajal”

Sulev Oll – “Mis hoiaks elu külas koos?”

Muusikaline esineja Erich Kriger

 
Scroll to Top